VeterinÁRNÍ testy

Determinace pohlaví/DNA sexing
Chlamydióza/Ornitóza/Psitakóza
APV/Polyomaviróza/BFD/nemoc výletků andulek – běžci, skokani
PBFD/Cirkoviróza/Ptačí AIDS

Letáky - nabídky / Flyer - Angebote

CZ - Leták DiaGen-Směsné vzorky - ptáci
DE - Flyer Diagen-Pooled – Vögel Kč
DE - Flyer Diagen-Pooled – Vögel Euro

Determinace pohlaví/DNA sexing
Rozlišují se dva pohlavní typy – typ savčí n. drosophila a typ ptačí n. abraxas. Pohlaví u ptáků (a některých motýlů) je determinováno velkým dvouramenným chromosomem Z a drobným chromosomem W, který je téměř neodlišitelný od četných autosomů. Samec má oba pohlavní chromosomy stejné, jeho genotypové založení je ZZ, kdežto samice vlastní rozdílné pohlavní chromosomy a její genotypové založení je ZW (Jurajda, 2010) Na nerekombinantní části chromosomu W se nacházejí dva geny (ATP5A1W a CHD1W) a na Z chromosomu se nacházejí dva podobné homology (ATP5A1Z a CHD1Z). (Turk, 2007) Tyto skutečnosti jsou nezbytné při stanovování pohlaví pomocí metody PCR.
Jurajda, V. 2010. Veterinární lexikon ptáků. Noviko. Brno. 487 s. ISBN: 978-80-86542-23-2
Turk, J. 2007. Sex Determination by CHDW and CHDZ Genes of Avian Sex Chromosomes in Nymphicus hollandicus. Turkish journal of Veterinary and Animal sciences. Tubitak. Istanbul. 371 - 374


Chlamydióza/Ornitóza/Psitakóza

            Chlamydióza je velmi nebezpečná antropozoonóza, přenosná z ptáků a savců na člověka. U ptáků nakažených Chlamydophilou psittaci pozorujeme: hubnutí, průjem, biliverdinúrii, výtok z očí a nozder, zánět spojivek a vzdušných vaků, ztížené dýchání, dýchání s otevřeným zobákem, zvýšený příjem tekutin, vyhýbání se zátěži, zejména létání.
Infekce se šíří horizontálně přímým i nepřímým kontaktem s infikovanými jedinci nebo prostředím. K nakažení dochází respirační cestou (vdechování zvířeného kontaminovaného trusu, prachu, zaschlých sekretů, apod.), méně často orálně.
V přirozených podmínkách (suchý trus, infikované peří ptáků) si uchovávají infekčnost po několik měsíců. Jsou vylučovány z organismu exkrety a sekrety infikovaných ptáků (intermitentní nosičství).


APV/Polyomaviróza/BFD/nemoc výletků andulek – běžci, skokani

Je závažné onemocnění papoušků (zejm. andulek) a pěvců, způsobované polyomavirem z čeledi Papovaviridae. Obdobný virus byl také prokázán u malých pěvců (Estrildidae) vykazující vysokou morbiditu i mortalitu a také u papoušků. Výskyt onemocnění byl hojně zaznamenán i u agapornisů, arů a eklektusů. U mladých andulek bývá často polyomaviróza smrtelná, u ostatních má obvykle chronický nebo subklinický průběh.
K přenosu dochází horizontálně (trus, péřový prach, oronazální sekrety) i vertikálně. Starší ptáci jsou asymptomními vironosiči a představují trvalý rezervoár infekce v ptačích populacích (možnost exacerbace stresy). Polyomaviry jsou velmi rezistentní na podmínky prostředí i na dezinfekční prostředky.

PBFD/Cirkoviróza/Ptačí AIDS
Jedná se o závažné onemocnění papoušků, charakterizované dystrofickými změnami peří a jeho vypadáváním, nekrózou a deformacemi zobáku a často také úhynem.  Průběh a klinické příznaky nemoci jsou variabilní, jsou ovlivňovány zejména věkem a druhem. Perakutní: septikémie, pneumonie, enteritis, rychlá ztráta hmotnosti, úhyn. Akutní: postižení péřového traktu – nekrózy, fraktury, zkroucení, krvácení a předčasné vypadávání per, změna pigmentu per (možno zaměnit za novou či neobvyklou mutaci, deprese, stáza volete, průjem, úhyn.
Infekce se v chovu šíří horizontálně i vertikálně; důležitou roli mají asymptomní dospělí ptáci (virusonosiči). Cílovými orgány jsou Fabriciova burza a thymus, deplece lymfatických buněk se projevuje imunosupresí a následně častými sekundárními infekcemi, které jsou také nejčastější příčinou úhynu. Virus přežívá v péřovém prachu a trusu až několik měsíců. K nákaze dochází přímým kontaktem s nemocným jedincem, vdechování kontaminovaného péřového prachu nebo kontaminovaného prachu v chovatelském zařízení, při krmení mláďat rodiči nebo dospělých jedinců navzájem, čerstvým nebo zaschlým kontaminovaným trusem. Virus může být také velmi snadno přenášen chovateli (kontaminovaný prach na oblečení, kontaminované krmení a voda, znečištěné misky, krmítka, bidla, apod., nevydesinfikované přepravní boxy).